«

»

Oca 03

Yeni Yıl 2019

                                                                                                       A.Kemal GÜL

İnsan hayatında muhasebeler önemlidir. Bir başka ifadeyle, hayatı kontrol altına alabilmek için hesaplaşma ve yüzleşme şarttır. Aksi takdirde geleceğe umutla bakmak hayalden ibaret olur. Bu devletler için de geçerlidir. Hesapsız-kitapsız-düşüncesiz atılan her adım, bedel ödetir. Geleceğe yönelik çözümlemeler, öngörüler, alınacak kararlar sağlıklı ilke ve yöntemlerle yapılmaz da, aceleci ve çıkarcı bir anlayışla yola çıkılırsa, kötü sonuçlar hiç sürpriz olmaz.

Son yıllarda yaşanan, TSK itibarsızlaştırma senaryolarını içerir amaçlı fiyasko olduğu tespit edilen Ergenekon, Balyoz, Ümraniye hikâyeleri… Fiyaskoyla neticelenen Çözüm süreçleri… Laik Cumhuriyetimizi değiştirme amaçlı TSK nın, Sivil Kurumlarımızın kılcal damarlarına kadar nüfuz etmiş ve başarısızlıkla sonuçlanan adi FETÖ kalkışması… PKK ya karşı verilen sıcak savaşlar… Verilen nice canlar… Onur intiharları… İtibar kayıpları…

Cumhuriyete karşı işlenen 15 Temmuz FETÖ kalkışması hangi Milleti yönettiğinin bilincinde olmayan seçilmiş muktedirleri uyandırmış oldu. Söylem ve eylemleriyle toparlanma sürecine girdiler. Başarısız oldukları iç ve dış ilişkileri yeniden düzenleme zaruretini gördüler…

FETÖ, PKK-PYD vb… her türlü terör örgütünün ve arkasındaki emperyalist güçlerin hedefinde olan bir ülkede yapılacak en büyük hata; iç barışı, iç cepheyi, iç huzuru sıkıntıya sokmaktır.

Demokratik hak ve özgür düşünce adına bir kısım medyatik kimselerin kanatlarını beyan etmeleri iktidar çevrelerini rahatsız etmiştir ve maalesef hedef gösterilmişlerdir. Bir kısım milletin vekiline de beyanlarından ötürü dava açıldığını görüyoruz. Amaç, tek taraflı bilgilerle donatılı suskun bir topluma dayatma diyebiliriz. Ayrıştırıcı uygulamalarına bakınca tek sesin/ yaptırımın öne çıktığı tek elde toplanan Yasama-Yürütme- Yargı erglerinin çatısı diyebileceğimiz Partili Cumhur Başkanlığı sistemi denen rejimin,  ‘’Tek Adam Rejimine’’ açık olması ihtimali toplum bünyesinde test edileceği, gözden geçirileceği yıl olacaktır kanaatindeyim 2019 yılı yerel seçimlerinin öne çıkarttığı seçmen sandığıyla.

Aslında yeni yıl gibi ifadeler, bizler tarafından düzenlenmiş zaman biçimleri; oysa zaman yekpare. Yenilik, güzellik birden bire ortaya çıkmıyor. Kimse mucize beklemesin.

Bazı şeyler yavaş yavaş ortadan kalkarken, bazı şeyler yavaş yavaş ortaya çıkar. Özne insandır, zaman insana tanıklık eder.

Zaman, insanın yapıp etmelerini açığa çıkarır. Zaman, kendisini doğru okumayanları eritir.

Zamana yemin eden Allah, iyi-doğru-güzel eylemeyi, sabırla hakkı ve adaleti ayağa kaldırmayı emreder. Çirkinlikleri, kötülükleri, haksızlıkları değiştirecek, dönüştürecek insanın kendisidir. Zira insan düzelirse dünya düzelir.

Her olumsuzluğa rağmen, geleceğe umutla bakmak insan olmanın gereği, Türkiye’nin birikimi, içinde bulunduğumuz problemleri çözecek güçte.

Seksen milyonu aşmış Türk Milleti sıfatıyla sahip çıkalım cennet vatanımıza. Sahip çıkalım Laik Cumhuriyetimize. Sahip çıkalım demokrasimize…

Elbette yeniliklere açık olalım, elbette daha güzeli, daha iyiyi arayalım… Ancak bulanmadan, donmadan akalım geleceğe.

Elimizdekini yitirmeden, birlik içinde, dirlik içinde…

Umutlarımızın, beklentilerimizin gerçekleşmesi dileğiyle, milli birlik, bütünlüğün sevgi ve muhabbetle harmanlanması adına Yeni Yılınız Kutlu olsun.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>