«

»

Kas 06

Yeni Liselere Giriş Sisteminde de Merkezi Sınav Yapılacak

Dr. Sakin ÖNER

Milli Eğitim Bakanı İsmet Yılmaz TEOG’un yerine getirilen yeni liselere giriş sistemini açıkladı. Buna göre, yüzde 10 Nitelikli Lise dışındaki yüzde 90 liseye eğitim bölgesine ve tercihine göre adrese dayalı kayıt yapılacak. Bakan yüzde 10 Nitelikli Lise sayısını 600 lise olarak açıkladı. Bunların hangi okullar olduğunun Mayıs ayında açıklanacağı belirtildi. Bu okullar için ısteğe dayalı sınav yapılacak. Sınava katılanlar 5 tercih yaparak ona göre yerleştirilecek. Yabancı okullar ile özel okulların isterlerse kendi sınavlarını yapabileceği, Bakanlığın sınavını baz alabilecekleri açıklandı.
Nitelikli okullara sınavla öğrenci alınması kararı doğrudur. Fakat “Nitelikli okul” ifadesi yanlıştır. Bu ifade, liselerimizin yüzde 90’ının “niteliksiz” olduğunu iddia etmektir. Bunun için yapılması gereken, okulların niteliğini hızla arttırarak niteliksiz okul sayısını azaltmaktır. “Nitelikli okullar” yerine “akademik başarısı yüksek okullar” ifadesini kullanmak daha şık olurdu. Ayrıca “nitelikli okullar”ı belirlenmesi aşamasında çeşitli sıkıntılar yaşanacaktır. Herkes kendi okulunu bu kategoriye sokmak için Bakanlığa baskı yaptırmaya çalışacaktır. Büyük ihtimalle bu sayı 600’ün üzerine çıkacaktır.
Adrese dayalı yerleştirmede de şu sorunlar çıkacaktır:
1. Her eğitim bölgesinde her tür okul (Fen Lisesi, Sosyal Bilimler Lisesi, Güzel Sanatlar Lisesi gibi) bulunmayabilir. Bu defa öğrenci tercihine yerleşemez, istemediği okul türüne girmek zorunda kalır.
2. Okul kontenjanları korunursa, okul türlerine göre sınıf mevcutların 25, 30, 34 olmak zorundadır. Talep bu kontenjanları aşarsa yerleştirmenin nasıl yapılacağı belli değildir.
3. Bu durumda sahte adres değişiklikleri yaygınlaşacaktır. Ayrıca büyük şehirlerde çevreden merkeze doğru iç göç artacaktır. Yeni emlak rant alanları oluşacaktır. Konut fiyatları ve kiralar artacaktır.
4. Kayıt için torpil ve baskı artacaktır. Okul idareleri ile veliler arasında çok yoğun sürtüşmeler yaşanacaktır.

Yeni liselere geçiş sisteminin önemli bir yönü de,  TEOG’un son uygulamasında sadece 8. Sınıf müfredatından soru soruluyordu. Getirilen yeni sistemde 6-7-8. Sınıf müfredatından soru sorulacak. Yani TEOG’un ilk uygulamasına dönülmüş. TEOG’ tan iki fark var: 1. Her okul için sınava girilmiyor. 2. Sınava girmek zorunlu değil.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>