«

»

Tem 01

Stratejik Ortak Amerika, Türkiyeyi Çökertme Peşinde

Prof. Dr. İbrahim ÖZTEK*

Türkiye ve Amerika arasındaki ilişkiler Kore Savaşı’ndan bu tarafa daima Amerika’nın lehine, Türkiye’nin aleyhine gelişmiştir. Kıbrıs harekâtında Amerika, Türkiye’nin yolunu kesmiş ve ambargo uygulamıştır. Bir NATO ortağı olmamıza rağmen, NATO tatbikatında Amerikan Saratoga gemisinden atılan iki roketle Muavenet zırhlı gemimiz vurulmuştur. Çekiç güç, Körfez harekâtı, Suriye’deki gelişmeler hep Türkiye’nin aleyhine işlemiştir. Türkiye’nin önemli askeri araştırma ve geliştirme merkezi olan Aselsan’da görevli teknik elemanlarımızın şüpheli ölümleri, Orgeneral Eşref Bitlis’in uçağının düşürülmesi, Suriye’de Amerika’nın PKK, PYD ve hatta IŞİD ile ilişkileri hep Türkiye’nin aleyhine gelişmiştir. NATO ile Amerika bir bütün olarak hareket ettikleri için Amerika ile olan istenmeyen gelişmeler doğrudan NATO’yu da ilgilendirmektedir. Türkiye’de İncirlik Ortak Askeri Üssü çok önemli bir konuma sahiptir. Bununla beraber Malatya Kürecik’te kurulan füze kalkanı bataryaları Amerikan çıkarları ve İsrail’i kollamaya yöneliktir. Bununla birlikte Türkiye’de daha birçok NATO üssü veya ortak üsler bulunmaktadır. Suriye iç savaşı başladığında Türkiye sınırlarına Amerika, Hollanda ve Almanya’dan getirtilen patriot füzeleri yerleştirildi. Suriye’den topraklarımıza düşen bu füzelerden hiçbirisi patriotlar tarafından engellenemedi. Daha sonra Türkiye’yi korumak için gönderilen bu patriot füzeleri Amerika tarafından geri götürüldü. 1998 yıllında Yunanistan, Rusya’dan S-300 füze bataryaları satın aldı ve bunlar Girit’e yerleştirildi. 2013-2014 yıllarında da Yunan ve Rus teknisyenler tarafından ortak tatbikatlar yapıldı. Bu durumda NATO Yunanistan’a hiçbir şekilde ses çıkartmadı.

Türkiye Cumhuriyeti Devleti yüzölçümü ve nüfusu açısından büyük bir ülkedir. Buna göre de çevresinde düşmanları vardır. Bağımsız ve özgür bir devlet olarak çeşitli bahanelerle Türkiye’nin istediği silahı üretmesi ve edinmesi hiçbir kuvvet tarafından engellenemez. Türkiye NATO’da da büyük bir güçtür. Amerika’nın en son gelişmiş savaş uçaklarından olan F-35’in 900’den fazla parçası Türkiye’de üretilmektedir. Rusya ile olan S-400 alımı sonuçlandırılmıştır. Ve bugünlerde Türkiye’ye konuşlandırılacaktır. S-400’lerin patriota karşı üstünlüğü tartışılamaz. Rusların bu silahı emsallerinin en mükemmelidir. Amerika bunun yerine Türkiye’ye, daha önce işe yaramamış olan patriotları satma peşindedir. Programda elliden fazla Boing dev yolcu uçakları da vardır. Amerika hala S-400 alırsanız sizi ortak ürettiğimiz F-35 alımından mahrum ederiz, ekonomik ambargolar uygularız demektedir. Türkiye 100 adet F-35 alımını da planlamıştır. Bütün bunlar Amerika’yı zenginleştirmeye yöneliktir. Bu kadar büyük silah alımları Türkiye’nin ekonomisini çökertmektedir.

Başından itibaren ilişkilerimizde sözde stratejik ortağımız olan Amerika, Kore Savaşı’ndan bugüne Türkiye’yi daima kendi çıkarları doğrultusunda aldatmıştır. Son olarak da güney sınırlarımızda teröristleri eğitip, donatarak, Türkiye’ye karşı bir ordu oluşturmuştur. Doğu Akdeniz’de de Rum, Yunan ve AB işbirliği ile Türkiye’nin karşısına dikilmektedir. Amerika Savunma Bakan Yardımcısı Patrick Shanahan, Türk Milli Savunma Bakanlığı’na gönderdiği mektupta, NATO ortaklığına ve stratejik ortaklığa yakışmayan bir dil kullanmıştır. Buna verilen cevap Milli Savunma Bakanlığımız ve Dış İşleri Bakanlığımız tarafından muhakkak aynı üslupta olmuştur. NATO Avrupa Müttefik Kuvvetler Başkomutanı General Tod Wolters ise Amerikan silahları bulunan bir ülkede Rus silahlarının bulunamayacağını vurgulamıştır. Geçmişte de Amerika, Türkiye’ye bir takım yaptırımlar uygulamaya kalktığında İncirlik Üssü dahil bütün ortak tesislere Türkiye tarafından el konmuştur. Amerika veya NATO, Türkiye’ye her zaman muhtaçtır. Bugün Amerika dünyadaki tek güç değildir. Tek korkuları 300 milyon Türk’ün birleşmesi ve bu gücün atomu elde etmesidir. Bunun yanı sıra Çin’in başı çektiği Şanghay İş Birliği Örgütü bir başka alternatiftir. Geçmişte bir devlet büyüğümüz “Yeni bir dünya kurulur ve Türkiye burada yerini bulur.” demiştir. Türkiye, iyi yönetildiğinde ve uluslararası siyaset ve stratejisinin hakkını  verdiğinde dünyadaki en büyük güçlerden biridir.

 

*Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>