«

»

Ara 25

Sigara Alkol Uyuşturucu ve Spor Konferansı

Türkiye Olimpian Derneği Başkanı Prof.Dr. İbrahim Öztek tarafından

Çayırova  İmam Hatip Ortaokulunda öğrenci ve velilerine

Sigara Alkol Uyuşturucu Ve Spor Konferansı VERİLDİ

 

Prof. Dr. İbrahim Öztek ve arkadaşları Çayırova imam Hatip Ortaokulunda öğrenci ve velileri ile buluştu.Öztek, sigara  alkol ve uyuşturucunun zararlarını tüm yönleri ile anlattı. Yapılan istatistiki çalışmaların sigarayı deneme yaşının 7-13 yaş arasında %27,  sigaraya başlama yaşının 8-13 arasında % 15 olduğunu ve Türkiyede her yıl 600 000 çocuğun sigaraya başladığını, Alkole ve Esraraya başlama yaşının ise 9-13 yaşları arasında  % 5 olduğunu belirtti.

Ayrıca önemli sonuçları vurguladı ve şöyle söyledi:

*Yurdumuzda her yıl sigara içimine bağlı kalp damar hastalıkları ve kanserden ikiyüz bin kişi hayatını kaybetmektedir.

*Sigara içen hamile kadının yavrusuna kan yolu ile ulaşan nikotin, çocuğun sigara tiryakisi olarak doğmasına neden olmaktadır.

*Nikotin damarları büzüştürdüğü için ana rahmindeki çocuğa giden kan ve dolayısı ile oksijen azalması nedeni ile doğacak çocukta beyin arazları  çokça görülür.

*Dünyada 2 milyar kişi alkol kullanmaktadır. Bunların 76 milyonu alkol bağımlısıdır.

*Dünyada yılda bir milyon sekizyüzbin kışı alkol kullanımı nedeni ile hayatını kaybetmektedir.

*Türkiyede alkol kullanan sayızı  17 milyondur.

Türkiyede Bir yılda sigara içimine ve sıgaranın yol açtığı hastalıkların tedavisine yaklaşık 20 milyon dolar harcanmaktadır. Bu para,nerede ise İstanbula yapımı süren 3. Havalimanının maliyetine yakındır.  Bu para ile üç tane kanal İstanbul yapılabillir.

Şehirlerimizin sokaklarını kırk bin kadar başı boş çocuk doldurmaktadır. Önce kağıt mendil, su ve ciklet satan, otomobil camı silen, ayakkabı boyayan küçük çocuklar, kolaylıkla çeteleşmekte, tiner ve uyuşturucu alışkanlığına yakalanmakta, Bir süre sonra bu çocuklardan kapkaç grupları ve uyuşturucu satıcıları oluşturulmaktadır.

Ayrıca, Bonzai deniler cinayet aracını yurda sokan ve satanlar cinayete teşebbüsten yargılanmalıdır. Zira Bonzai alışkanlık yapmaz, kullanıcısını doğrudan öldürür.

2017 yılında Yurdumuzda  yaklaşık bin kişi uyuşturucuya bağlı hayatını kaybetmiştir. AMATEM’e başvuran Bonzai tutkunu sayısı ise 6000 kadardır dedi.

Son olarak, uyuşturucu konusunda velileri uyarırken, çocuklarına gözleri gibi bakmalarını, her çocuğun kötü arkadaş etkisinde kalabileceğini, uyuşturucu konusunda; arkadaşa, aileye, öğretmene, medyaya ve devlete düşen görevler olduğunu, çocuklara spor alışkanlığının kazandırılmasını, özellikle atletizm, cimnastik, yüzme ve mücadele sporları yapmalarının sağlanmasını, folklör müzik sanat edebiyat ve kültürel faaliyetlerle ilgilenmelerinin uyuşturucuya karşı kalkan olacağını vurguladı.

Daha sonra ilahiyatçı hocalarımızdan Ahmet Tekin, sigara, alkol ve uyuşturucunun dini açıdan zararlarını anlattı. Konferans sonunda okul müdürü Hacı Osman Küçükgül, konuşmacılara armağanlar taktim etti.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>