«

»

Eyl 08

Salgın Ne Olacak?

Halil ALTIPARMAK

Gerçekten SALGIN olacak? Nedense, Türkçesi yokmuş gibi ısrarla pandemi diyorlar ya işte, O, NE OLACAK?

Bu arada hemen söylemeliyim ki, Kovid 19 virüsünün üretilmiş ve güdümlü füze gibi istenen yere iletildiğini baştan beri düşünüyorum. Bugün, konumuz bu değil.

Niye, ne olacak diye soruyorum?

Çünkü, ilk dönem, yani, Haziran ayının başına kadar ki dönemde, salgınla ilgili gelişmeleri takip ediyor, galiba bir şeyler yapılıyor diye inanmaya çalışıyorduk.

Ancak, bugün gelinen noktada, toplumda bir salgın panik havası olmasına rağmen, sanki ilgilenen yok veya Yürütme Gücü, bu işten elini ayağını çekmiş gibi bir hava esiyor.

İlk dönemde, hemen hergün açıklamalarını beklediğimiz, güvenmek için bir çok yanlışa göz yumduğumuz ve şimdi yanlış arama zamanı değil diye düşünerek dikkatle takip ettiğimiz Sağlık Bakanı birkaç gün önce bakın neler diyor:

  • Yeni kötü durumun nedeni, Kurban Bayramı’nda Bayramlaşmak imiş. Tövbe, tövbe… Kurban Bayramı, Temmuz’un 31’inde başladı. Bayram ilişkisi, insanların kendi aralarında ve az sayıda kişilerle temas yapılan bir ortam. Gerçi, keşke o da yasaklansaydı, ayrı bir konu ama, neyse… Peki, Kurban Bayram’ından sadece bir hafta önce, LOZAN ANLAŞMASI’nın Yıldönümü’ünde(!), yani 24 Temmuz’da, Türkiye’nin her tarafından on binlerce kişiyi getirip, Ayasofya’nın açılışını yapıp, sonra da aynı insanları Ülkenin her tarafına yaymak, ne için Salgının artış nedeni değil acaba?
  • Sağlık Bakanı, Giresun mitingi sorusuna verdiği karşılıkta mitinge gidenlerin dikkatsizliğinden bahsediyor, ama, böyle bir dönemde bu mitingin yapılmasının virüsün bulaşmasını artırabileceğinden hiç bahsetmiyor.
  • İlk dönem, Bilim Kurulu’nun Tavsiye Kararları’nın etkisini bilmiyormuşuz gibi, şimdi diyor ki; Bilim Kurulu, sadece, tavsiyede bulunur. Diğer bir söyleyişle, söyler çekilir ve seyreder. Ne kadar garip değil mi? Hani, daha önce Yürütme’nin bütün organları, İç İşleri, Millî Eğitim, Cumhurbaşkanlığı vs. Bilim Kurulu’nun tavsiyeleri doğrultusunda işleri yürütüyorlardı. Şimdi ne oldu?

Bu anlattıklarım, Sağlık Bakanı’nın doğrudan şahsı için söylenmiş değildir. Mevcut Yürütme Gücü’nün nasıl tek elden kullanıldığını anlatabilmek içindir.

Daha fazla uzatmaya gerek yok…

Sıkıntı var. Toplumda ciddi bir YENİ DÖNEM SALGIN PANİĞİ VAR. Daha önce, yakın çevremizde, salgının etkisini daha az duyuyorduk. Şimdi, apartmanımızda, sokağımızda, işyerimizde, akrabalarımızda, yakınlarımızda, arkadaşlarımızda daha çok bu virüse yakalananlar olduğunu duymaktayız.

Anlıyorum ki, bu  sıkıntıyı körüklemek isteyenler de var ve de olacaktır.

Tamam ama, bütün bu olumsuzlukların çözümü, her şeye rağmen, ülkeyi yönetenlerdedir.

Dünya ve ülkemiz çok zor dönemden geçmektedir. Ancak, ülkemizin daha da zor bir dönemin içinde – hem de her konuda – olduğu hepimizce biliniyor. Elbette, bu zor dönemi, birlikte aşmalıyız. Bugünkü şartlarda, birlikte aşma ifadesi, artık, çok BEYLİK bir ifade olmaktadır. Çünkü, uzun zamandan beri, ülkede kutuplaştırma siyaseti yapılmaması için çırpındık durduk. Aynı gemideyiz, bu kadar kutuplaştırma, kimseye yarar sağlamaz, yapmayın, etmeyin dedik. Ama, KUTUPLAŞTIRANLARA söz dinletemedik. Şimdi, birlik beraberlik gibi beylik laflarla ortada dolaşanları görüyoruz. Önce, bugüne kadar ki, kutuplaştırma yapanların kendilerini düzeltmeleri ve bu anlayıştan derhal vazgeçmeleri gerekir.

Çünkü, aklı başında olan herkes, aynı gemide olduğumuzu zaten biliyor. Buna göre davranmasını da bilirler.

Güven bunalımının aşılması, güven ortamının sağlanması bu aşamadan sonra BİRİNCİ ŞARTTIR.

Çok zor, biliyorum. Ancak, güven ortamının sağlanması olmazsa olmaz bir durumdur. Yoksa, aynı ortamda yaşayıp da, birbirini görememek o kadar ağır sonuçlar doğurmaktadır ki, Türk Milleti bu durumu, yaşadıklarıyla çok iyi bilmektedir.

SALGINDAN KURTULMANIN YOLUNUN, DÜNYACA BİLİNEN KURALLARA UYMAK OLDUĞUNU HİÇ BİR DURUMDA UNUTMAMALIYIZ. ÇÜNKÜ, SALGIN DEMEK, SENİN BAŞKALARINA ZARAR VERMEN DEMEKTİR.

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>