«

»

Mar 26

Prof. Dr. Ali Hasanov’un Azerbaycanlılara Karşı Soykırım Eserini Okuyurken

 

Bugün Ermeniler, başta Amerika ve Fransa olmak üzere Vietnam’a kadar dünyanın pek çok ülkesinde sayısız teşkilatlar kurarak, kendilerine karşı güya Türklerin soykırım yaptığını 1915 yılında kendilerini tehcire uğrattıklarını çeşitli yalanlarla anlatmakta, kitaplar, broşürler dağıtmakta, heykeller ve anıtlar dikmektedirler. 135 kadar ülkede sözde soykırım anıtları dikmişlerdir. Dünyada 30 kadar parlamentoda ve Amerika’da da 40 kadar eyalette Türklerin kendilerine soykırım uyguladıkları konusundaki yalanları ile yüz yıldır dünyayı kandırmaktadırlar. Üzülerek belirtmek isterim ki, Biz Türkler bu tür propagandaların yeterince cevabını vermemekteyiz. Büyük devletlerin aleyhimizde aldıkları kararları da “Yok hükmünde” saydığımızı belirtmekteyiz. Böyle olmamalı, Türkiye Büyük Millet Meclisinde Ermeni ihanetleri masası kurulmalı ve ön tedbirlerle Ermeni propaganda ve girişimleri boşa çıkartılmalıdır. Hainlerin hezeyanları Türklerin bir buçuk milyon Ermeni’yi ve beş yüz bin Rum’u katlettiği yalanlarına şimdi de İsveç’te dikilen bir kin anıtı, Türklerin 750 bin Asuri, Keldani ve Süryani’yi katlettiği yönündedir. Mezopotamya’da Milattan önce 3000 yıllarında yaşayan Asur, Keldani ve onların soyundan geldiklerini iddia eden Süryanilerin akıl tutulmasına uğradıkları ortadadır. O kin anıtının çevresinde kukulataları ile dizilen papazlar, bizim ceddimize küfür etmekte, ertesi gün de İstanbul hava limanından Türkiye’ye girmektedirler. Yine her yıl 24 Nisan tarihinde İstanbul’un merkezi Taksim ve Beyoğlu’nda aynı tür ayinleri sokak ortasında yapmakta, Türk’e en adi hakaretleri yağdırmakta, ellerini kollarını sallaya sallaya çekip gitmektedirler. Bunlara neden hesap sorulmaz, Bunların kimlikleri bellidir. Bunlar neden hava limanlarından içeri sokulurlar? Bir Osmanlı Paşası olan Ermeni asıllı Bogos Nubar, Lozan’da savaş ve hastalıklar sonunda üç yüz bin kaybımız oldu diyor. Ermenilerin ilk başbakanı O. Kaçaznuni 1935 yılında Bükreş’te yapılan büyük kongrede “Suçlu biziz, Türklere ihanet ettik” diyor ve konuya yönelik yabancı bilim adamlarının görüşleri de Türkler değil, Ermeniler Türklere soykırım uygulamışlardır diyor ve bunu kanıtlarla ortaya koyuyorlar. Arşivler de bu doğrultudadır ama,yalanlar dururken arşivlere kim bakar.

Sayın Prof. Dr. Ali Hasanov’un “Azerbaycanlılara Karşı Etnik Temizleme ve Soykırımı Siyasetinin Merhaleleri” isimli eserini inceledim. Sayın Hasanov’u Azerbaycan Cumhurbaşkanı Sayın İlham Aliyev’in baş yardımcısı olduğu günlerden tanıyorum. Son derece değerli bir devlet adamı. Türkiye ile de parlamentolar arası işbirliği ve pek çok siyasi, sosyal ve kültürel alanlarda Türkiye ve Azerbaycan arasında etkin görevlerde bulunmuştur. Sayın Hasanov şimdi Cumhurbaşkanlığı nezdinde Azerbaycan Yönetim Akademisinde profesörlük görevinde bulunmaktadır.

Prof. Dr. Ali Hasanov’un Azerbaycan ve Türkiye Türkçesi, Rus, İngiliz, Fransız, Alman, Arap ve Çin dillerinde 2017 yılında yazmış olduğu eseri ile Ermeni ihanetlerini ve soykırım girişimlerini en açık bir şekilde ortaya koymuştur.

Ermeniler, iki yüz yıla yakındır Azerbaycan toprağına özellikle Karabağ’a Ruslar tarafından yerleştirilerek, Türklerle Ruslar arasında bir tampon görevi yapmışlar, Anadolu’da yaptıkları zulmü Azerbaycan’da da aynen uygulamışlardır. 1905, 1907, 1918, 1990 ve 1992 yıllarında ellerine geçirdikleri her fırsatta soykırım girişiminde bulunmuşlar, dünyanın en büyük vahşetini sergilemişlerdir. Hocalı soykırımı Türk’e uygulanan son soykırımdır.

Bu arada Azerbaycan halkının helal topraklarının bir kısımı başkaları tarafından zabt edilmiş ve bölüştürülmüşdür. Sovetlerin suqutu fırsatında yine Azerbaycana iyanet eden Ermeniler işğal girişinde bulundular. Halen Karabağ ve etrafında 7 il işğalda. Ermenistan Azerbaycan Türklerinden son kişiyedek temizlendi. Bu ölkede Türk bırakılmamıştır. Sayın Hasanov, bütün bu incelikleri dünyanın gözleri önüne 8 dilde sunarken siz de artık gerçekleri görün. Birleşmiş Milletler Karabağ’ın Azerbaycan Toprağı olduğunu ilan etmişdir. Yeter artıq bu gerçekleri kendimiz kendi kulağımıza duyurduk. Bütün Türkiye hukukçuları, Avkatlar Sayın Hasanov kitabındakı gerçekler sizin üçün hücuma keçmek vesilesidir. Bu gerçekleri tüm dünyaya duyuralım, Hocalını soykırımı kimi tanıdalım. Bir ağızdan, bir emelden Hocalıya Adalet diyelim!

Sayın Ali Hasanov’un 60. Yaş gününü kutlarken, kendisine sağlıklı mutlu yıllar, milli mücadelesinde de sonsuz başarılar diliyorum.

Prof. Dr. İbrahim Öztek

Anadolu Aydınlar Ocağı Genel Başkanı

Türkiye Azerbaycan Dev Kardeşlik Candaşlık ve Strateji Platformu Başkanı

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>