«

»

Nis 10

Korona Virusu, Rahmete Kavuşan Hocalarımız ve Görev Şehitliği

Prof. Dr. İbrahim Öztek

Üsküdar Üniversitesi Tıbbi Patoloji Anabilim Dalı Başkanı

Son birkaç gün içinde üç üniversite hocamızı Korona’ya kurban verdik.

Feriha ÖZ; Çerrahpaşa Üniversitesinde yıllarca Patoloji Anabilim dalı başkanlığı görevinde bulundu. Koyduğu tanılarla milyonla insanın yaralarına merhem oldu. Türk patolojisine olduğu kadar dünya patolojisine de ilim kattı. Dünya çapında bir bilim insanı olarak, ilimde mesleğinin zirvesine ulaştığı gibi aynı zamanda değeri unutulmaz bir insanlık abidesi idi. Tevazü timsali idi. Çapa ve Cerrahpaşa tıp fakültelerinde sayısız hekim yetiştirdi. 87 yaşındaydı.

Fevzi AKSOY; Birçok hastanede başhekimlik, hastane yöneticiliği ve uzun yıllar spor yazarlığı yapmış değerli bir hocamız, Prof. Dr. olarak yaptığı hizmetler nedeni ile Almanya ve Avusturya tarafından devlet nışanına layık görülmüştü 90 yaşındaki bu çınar hekimimiz de tahminen bir klinikte kaptığı virus nedeni ile vefat etti.

 

Cemil TAŞCIOĞLU; İstanbul Tıp Fakültesi öğretim üyelerindendi. Tıp dünyasında Öğrencileri ve hastaları tarafından çok sevilen ve de “hocaların hocası” olarak anılan bir bilim adamıydı. Prof. Dr. Cemil Taşçıoğlu, Türkiye’deki ilk koronavirüs vakasına bakan hekimdi. Bir süredir tedavi gördüğü hastanede corona virüsten dolayı 68 yaşında hayatını kaybetti. Üzerimde her çeşit ilacı deneyebilirsiniz diyebilen dünya tıbbı adına bir fedai idi.

 

Yerleri zor doldurulacak bu değerli hocalarımıza Allah’tan rahmetler, kederli ailesine ve sevenlerine sabırlar diliyorum.

 

2018 yılında bir devlet hastanemizde görevli iken ambulansın kaza yapması sonucunda hayatını kaybeden bir personel sağlık bakanlığınca görev şehidi’ kabul edilmiş ve belgelenmiştir.

 

Korona salgını ile milletçe bir savaş veriliyor. Prof. Dr. Cemil TAŞÇIOĞLU ise bu savaşın mücahitlerindendir. Kendisini adadığı insanlık adına savaşın içinde canından olmuştur. O bir görev şehidi değil de nedir. Bu amansız savaşta onun yolundan gidecek daha birçok doktor, hemşire, hastabakıcı olacaktır. Onlara bu onur çok görülmemelidir.

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>