«

»

Şub 06

Kendinin Farkına Varmak

Dr. Zülfikar ÖZKAN

 

Mutsuz oluşumuzun temel sebebi, bir parçayı bütünün kendisi sanma yanılgısına düşmemizdir. Resmin tamamını görmediğimiz zaman kendi kendimize zarar verecek davranışlarda bulunma ihtimalimiz artıyor.
Resmin tamamını gördüğümüz zaman, öncelikle kendi üzerimizde çalışıyoruz. Bu durumda öncelikle düşünce şeklimiz üzerinde duruyoruz. Aksi halde dışarıda görülen hataları düzeltmeye çalışarak zamanımızın ve enerjimizin büyük kısmını boşuna harcıyoruz.

Unutmamamız gerekir: Biz nesneleri ve olayları olduğu gibi değil, olduğumuz gibi görürüz.
Filmlerde görmüşüzdür: Gemi yanarak batmak üzeredir. Kadınlar ve çocuklar gemide ağlamaktadır. Gemide bir de altın ve mücevherat hazinesi saklamış olan bir adam vardır. Bu adam servetinden vazgeçmek istememektedir. Ne yapsın? Aklına danışır ve kamerasına doğru koşarak mücevherleri ve paraları alır bir kısmını ceplerine koyar. Büyük altın zincirleri de boynuna asar. Bu işlerle uğraşırken cankurtaran sandallarına binmekte geç kalır. Sonunda suya atlar ve taş gibi dibe batar.
Bu kişi kendini taşa çevirmiştir.
Adam düşünce yanlışlığı yapmış ve kendi düşüncelerinin kurbanı olmuştur. Eğer kendini gözlemleyerek daha yüksek farkındalık kazanabilseydi kendi sonunu getirmeyecekti.
Pek çok insan kendi düşünce ve duygularının kurbanı oluyor. Kişiye en büyük zararı kendisi veriyor. Bu sebeple kişi kendi düşüncelerinin kendisini körleştirdiğini anlamalı ve yerine göre düşüncelerini değiştirmelidir.
Kendimizi değiştirmek için, kendimizi gözlemlememiz gerekir. Kendini gözlemlemekten daha büyük bir güç yoktur. Bu yeni içsel bakış bize iç görü kazandırır.
İçgörü, kişinin kendi düşünce, duygu ve davranışları hakkında farkındalığının olması halidir. İçgörünün oluşu, hastalıkla başa çıkmada büyük avantajdır. Yokluğu ise dezavantajdır.
Yunus Emre bu konuyu ne güzel özetlemiştir:
İlim ilim bilmektir.
İlim kendin bilmektir.

Kendini tanımak, kendimizi gözlemleyerek, fiziksel varlığımız ile duygu ve düşüncelerimizin farkına varmaktır.

Ah keşke, Hacı Bektaş Veli’nin “Her ne arar isen kendinde ara” sözüne bir kulak verebilsek….

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>