«

»

Ara 26

Kendi Üzerinde Çalış!

Dr. Öğr. Üyesi Zülfikar ÖZKAN

 

Başkalarını değiştirme çabası içinde olmak boşuna kürek çekmektir. Merdiveni yanlış duvara dayamaktır. Sen kendini değiştirebildiğin oranda başkalarını da değiştirebilirsin.

Neyi aradığını bil. Hayatının amacını keşfet. Hayatını değerle kıl. “ İnsanın değeri aradığı şey kadardır” der, Hz. Mevlana.
Aradığını doğru yerde ara. Merdivenini doğru duvara yasla. Hz. Mevlana’nın ifadesiyle “Bir şeyi bulunmadığı yerde aramak, onu aramamak demektir.”

Kendi üzerinde çalış. Kendi üzerinde çalışmayanın üzerinde başkaları çalışır. Başkalarına malzeme olma. Hz. Mevlana’nın şu sözüne kulak ver: “Geminin içindeki su gemiyi batırır. Geminin altındaki su gemiyi yüzdürür.”
Yaradılış gayeni unutma! Ömrünü “Çok çalışıp çok para kazanma” uğrunda tüketme. Hz. Mevlana’nın şu mesajını aklından çıkarma: “İnsan bu dünyaya bir iş için gelmiştir; gaye odur. Eğer onu yapmazsa hiçbir şey yapmamış olur.”

Hiçbir şey yapmadan bu dünyadan gitme….

Formun Üstü

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>