«

»

Nis 10

Kelimeleri Özenerek Seçin!

Dr. Öğr. Üyesi Zülfikar ÖZKAN

İncilde “Önce söz vardı” ifadesi ile yüce Kur’an’da “Bütün insanlara güzel sözler söyleyiniz” (Bakara 83) ayetinin verdiği mesajın farkında mıyız?
Söz iki yanı keskin bir kılıç gibidir. Sözün bir yanı, onun kötüye kullanımı, bir yanı da mükemmel kullanımıdır.
Söz öylesine güçlüdür ki, bir söz milyonlarca insanın hayatını yok edebilir. Yıllarca önce Almanya”da Hitler, sözü kullanarak, tüm ülke isanlarını yönlendirdi. Sözün etkisiyle tüm ülkeyi dünya savaşına soktu. Çok sayıda insanı şiddet uygulamaya ikna etti. Halkın korkularını harekete geçirdi. İnsanlar insanları öldürdü. Çünkü insanlar birbirlerinden korkuyorlardı.
İnsan zihni, verimli toprak gibidir. Sözü topraktaki tohuma benzetebiliriz. Zihne hangi tohumu ekerseniz o büyür.
Sözü çoğu zaman kendi zihinsel zehrimizi akıtmak için kullanıyoruz. Kızgınlığımızı, kıskançlığımızı, çekememezliğimizi ve nefretimizi sözlerle anlatıyoruz.
Sözün yanlış kullanımı nesilden nesile aktarılıyor. Çocuklarımızla ilgili bir çok olumsuz fikri sözlerle ifade ediyoruz.
Çoğu zaman dedikodu yaparak duygusal zehir üretiyoruz. Dedikodu, başkalarını çekiştirmek ve kınamak üzere yapılan konuşmadır.
Dedikodu, bilgisayardaki virüs gibidir. Virüs bilgisayarın çalışmasını engeller. Dedikodu da insanlar arasındaki iletişimi bozar. Küçük bir yanlış bilgi insanlar arasındaki iletişimi koparır. Bu iletişimin kopmasından, iletişimin iki yanındaki insanlar da etkilenir. Çünkü yanlış bilgi ehir gibidir iki tarafı da zehirler ve ayrıca zehir de bulaşıcıdır. Nesilden nesile akar gider. Bu yanlış fikirleri,bu duygsal zehirleri iltişim sanıyonuz,
Sözü yanlış kullandığımız her an, kendimizi cehenmem bataklığının içine çekmiş oluyoruz. Aman, dikkat edelim!
Kayna
Ruiz, Miguel Don. Dört Anlaşma, çev. Nil Gün, Ötesi yayınları, İstanbul, 1999.

Formun Üstü

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>