«

»

Nis 20

İyilik Yaparak Beynin Mutluluk Kısmını Harekete Geçirin!

Yrd: Doç. Dr. Zülfikar ÖZKAN

Pozitif psikolojinin babası Martin Seligman’a göre, mutluluğu artırmanın en güçlü yolu “şükran ziyareti” yapmaktır.

Şükran ziyareti, hayatımızda bir değişikliğe sebep olan bir insana teşekkür mektubu yazıp bunu ona okumaktır. Seligman’a göre bunu bir kez bile yapan kişi bir ay sonra ölçülebilir derecede mutlu ve daha az bunalımlı oluyor.

Bu şükran ziyareti, bize geçmişimizin pozitif bir hatırasını sunuyor. Neşemizi yükseltiyor, hayatımızı pozitif enerji ve anlamla dolduruyor. Biz güzel anları ve insanları hatırladığımız zaman enerjimiz artıyor.

Peki enerjimiz niçin artıyor? Şu sebepten…

ZİHNİMİZİ AYNI ANDA İKİ FARKLI DÜŞÜNCE MEŞGUL EDEMEZ. Bu sebeple minnettar olduğumuzda ve birine iyilik yaptığımızda üzülmeye zamanımız kalmıyor. Enerjimizi tüketen insanları değil, yükselten insanları düşünerek, hem kendimize hem de düşündüğünüz o güzel insanlara iyilik yapmış oluyoruz.

Paylaştığımız bu pozitif enerji herkesi harekete geçirebiliyor, az da osa dünyadaki enerji ve mutluluk artışına katkıda bulunmuş oluyoruz… Mutluluk dalgalar halinde yayılıyor. Bundan daha önemli ne olabilir?

Seligman’a göre, bir şükran ziyaretinin etkileri birkaç ay kadar devam ediyor.

Ziyaret etmek mümkün değilse mektup yazabiliriz, telefonla da konuşabiliriz…

Seligman diyor ki, merak ya da öğrenme isteği gibi zihinsel özelliklerin mutlulukla fazla ilgisi yoktur. MUTLULUĞU SAĞLAYAN, İYİLİK YAPMAK, DEĞERBİLİRLİK VE SEVGİ GİBİ İNSANİ ERDEMLERDİR.

O halde iyilik yapalım. Kuyruktaki yaşlı bir kadına sıramızı verelim. Haftada bir güzel yemekler yapıp insanlarla paylaşalım.

Seligman’ ın yaptığı bir araştırma, mutlu kişilerin en büyük mutluluk kaynağının, arkadaşlarına ve ailelerine bağlılık ile onlarla geçirdikleri zaman olduğunu ortaya koymuştur.

BEYİN ÜZERİNDE YAPILAN BİLİMSEL ÇALIŞMALARA GÖRE, İYİLİK YAPMAK; BEYNİN ZEVK, HEYECAN, GÜVEN, İŞBİRLİĞİ VE MUTLULUKLA İLGİLİ BÖLÜMLERİNİ HAREKETE GEÇİRİYOR.

Hemen hemen herkes başkalarıyla birlikte olduğu zaman mutlu olur, diyor Mihaly Csikszentmihalyi.

Mutsuzluğun panzehiri, şükran mektuplarıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>