«

»

May 09

Hayat Devam Ediyor

Halil ALTIPARMAK

            (ŞARTLAR GEREĞİ GECİKMİŞ BİR ÇANAKKALE SAVUNMASI YAZISI)

Doğru, şu aralar, Korona virüsten başka bir konu konuşmuyoruz, düşünmüyoruz ve hatta konuşamıyoruz ve düşünemiyoruz. Bunda da çok haklıyız.

Ancak, HAYAT DEVAM EDİYOR! Ne yaparsak yapalım, ne olursa olsun, HAYAT DEVAM EDİYOR!

Bu nedenle, virüsten başka konuları da hayatımıza sokmaya devam etmek zorundayız. Yani mümkün olan ölçüde kaldığımız yerden devam etmeliyiz. Çünkü, bu günler geçtikten sonra – ki, mutlaka geçecek – en azından önceki bıraktığımız yerden devam edeceğiz.

Bu anlattıklarım, bugünkü yazı konumun alt yapısını hazırlamak içindir. Bugünkü yazım, ÇANAKKALE GEÇİLMEZ tarihini yazmanın 115. Yılını anma yazısıdır.

Evet! 115 yıl evvel, dünya tarihinin en büyük SAVUNMA SAVAŞI’NIN faili olmak biz Türklere nasip olmuştur. Diğer bir ifade ile, öyle müthiş bir savaşın, mazlum tarafı, biz Türkler olmuştur.

Çanakkale Savunması’nın Deniz Savaşları, 1915’in 18 Martında bitmiştir. O dönemin en büyük savaş gemileri, Türk sularında ya batmış, ya ciddi yaralar alıp savaştan çekilmek zorunda kalmıştır. Bu gemilerin sahipleri, o zaman, dünyanın en güçlü egemen devletleri idi. Zaten, gemilerinin adlarını bile, ihtişamlarını ve güçlerini göstermek üzere belirlemişlerdi. Bu şartlarda, Çanakkale’ye saldırdıklarında boğazı geçip İstanbul’a ulaşamamak diye bir düşünceleri asla yoktu.

Ancak, o döneme göre, son iki yüz elli-üç yüz yıldır yenilmesi normal görülmeye başlamış, son yüz elli yıldır da, kazanması imkânsız görülen Türk Milleti, Çanakkale’de adeta, çelikten duvar olmuştur.

İngiltere, Fransa, Rusya ve İtalya arasında yapılan gizli anlaşmalarla,Osmanlı Devleti’nin paylaşılması planlanmış ve bu planın uygulanması için harekete geçilmiştir. Son adım olarak da Çanakkale Boğazı’ndan geçip Başkent’i işgal ederek son noktayı koymak kalmıştır. Ayrıca, bu durumda, Çarlık Rusya’sına destek verilerek o dönem müttefikimiz olan Almanya da yenilecek ve savaş iki sene içerisinde bitmiş olacaktır.

İşte, bütün bu hesaplar, Türk Milleti’nin tarihten gelen çelik iradesi ile beklenmedik, umulmadık bir şekilde bozulmuş ve dünya tarihi bu aşamadan sonra bambaşka bir şekil almıştır.

Daha güzel ifade ile, Çanakkale Savunması, dünya tarihine bugüne kadar devam eden ve uzun süre de etkisini gösterecek olan yeni bir yön vermiştir.

Çanakkale Savunması’nın bir de iç etkisi vardır. O da şudur: Çanakkale Savunması’nda Türk Milleti, yakın gelecekteki Dünya Lideri’ni keşfetmiştir: Mustafa Kemal ATATÜRK!

Anafartalar Kahramanı olarak ünlenen Mustafa Kemal ATATÜRK, Çanakkale Savunması’nın ateşini hep yüreğinde hissetmiş ve bu ateşle Türk Milleti’ne bağlılığı ve güveni en üst seviyelerine çıkarak, Millî Mücadele’nin fitilini tutuşturmuştur.

Çanakkale Savunması’nın dikkati çeken başka bir sonucunu da ortaya koymalıyız.

1915 yılının 18 Martında denizden giremeyen düşman, 24 nisan 1915’de kara savaşlarını başlatmıştır. 8 ay kadar süren kara savaşlarında da büyük bir yenilgiye uğrayarak, 1916 başında çekilmiştir değil, gizlice kaçmıştır. Ancak, aynı düşman, 2 yıl sonra, yani 1918’de o kadar büyük bir yenilgiye rağmen, ellerini kollarını sallayarak, hem de yanlarına Yunan gemilerini de alarak boğazlardan geçmiş ve Dolmabahçe Sarayımızın duvarlarına toplarını dayamışlardır. Ama, bu sevinçleri, yine Türk Milleti’nin çelik iradesine toslamış ve Millî Mücadelenin fitilini tutuşturan Dünya Lideri ve onun yiğit arkadaşlarının önderliğinde “GELDİKLERİ GİBİ GİTMİŞLERDİR”. Bu mağlubiyetler sonucunda, İngiltere, dünya egmenliğini, II. Dünya Savaşı’ında ABD’ye teslim etmek zorunda kalmıştır.

SONUÇ: İNGİLİZLERİN, BİTMEYEN MUSTAFA KEMAL ATATÜRK DÜŞMANLIĞI BUNDANDIR VE HER ZAMAN DA KENDİLERİNE YALAKALIK YAPAN SATILMIŞLARI İÇİMİZDE BULMUŞTUR VE BULMAYA DA DEVAM ETMEKTEDİRLER.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>