«

»

Ağu 08

Hatay, Türkiye Ve Dünya Uluslararası Aba Güreşi Er Meydanına Hazırlanıyor.

Türkiye Şampiyonası: 20-21 Temmuz 2019

Dünya Şampiyonası: 31 Ağustos-1 Eylül 2019

Uluslararası Aba Güreşi son yıllarda Türkiye’de ve Dünyada büyük bir hizla yayılan ve gelişen bir spor dalı olmuştur. Bunda en büyük pay Hatay Büyükşehir Belediye Başkanı Doç. Dr. Lütfü Savaş’ındır. Türkiye ve Dünyada uzun yıllar federasyon başkanlıkları yapmış olan bilim, kültür ve spor adamlarımızdan Prof. Dr. İbrahim Öztek, spor basınımızın tanınmış isimlerinden değerli spor adamları Mustafa Karagöl ve Muzaffer Ilıcak, federasyon genel sekreter yardımcısı Mesut Yılmaz ve çalışkan teknik adamların gayretleri ile 10 yıl içinde Aba Güreşi Tüm illerimize yayılırken, Dünyaya da tanıtılmıştır. Pek çok kurs ve seminer ile değişik ülkelerde yüzden fazla antrenör ve hakem yetiştirilmiş, 50 kadar ülkede de Aba Güreşi Federasyonları kurulmuştur.

Ülke genelinde merkezi Hatay olan Aba Güreşi için yılda birkaç kez Türkiye şampiyonası yapılmaktadır. Bu şampiyonalardan biri, Hatay’ın Anavatana katılışının zafer törenleri günlerinde ve festival kapsamı içinde yapılmaktadır. Bu yıl 23 Temmuzda Hatay’ın Anavatan’a katılışının 80. Yıl kutlamaları yapılacaktır.

Hatay, Fransız işgali altında iken, Atatürk birkaç kez Adana’ya gelerek tüm işgal kuvvetleri ve dünyaya haykırmış “Binlerce yıldır Türk yurdu olan Hatay düşmana terk edilemez, Hatay benim namusumdur ve eninde sonunda Türk’ün olacaktır” demiştir. 80. Yılımız kutlu olsun.

Anma törenleri ve festival çerçevesinde; 20 – 21 Temmuz günleri Hatay Büyükşehir Belediyesi spor kompleksinde yer alan Mersah’ta (Aba Güreşi özel yarışma alanı) Türkiye şampiyonası yapılacaktır. Şampiyonaya yaklaşık 30 ilden 1200 sporcunun katılması beklenmektedir. Bu yarışmaların bir amacı da 1 Eylül günü yine aynı yerde yapılacak olan 10. Dünya şampiyonasında yarışacak sporcuların seçilmesidir.

Şu ana kadar Dünya Şampiyonasına Moğolistan’dan Yakutistan’a, Afganiztan’dan İspanya ve Amerika’ya 50 kadar devlet tam takım olarak kayıtlarını yaptırmışlardır. Bu şampiyona ile Hatay ve Türkiye her yönü ile dünyaya tanıtılmaktadır. Türk’lerin gerçek sporu ve güreşi olan Aba güreşi; bugün artık geleneksellikten çıkmış ve bir Dünya markası olma yolundadır. Bu büyük organizasyon, bir çok resmi federasyon organizasyonlarını geride bırakmıştır. Bu şampiyona ile dünyanın değişik yörelerinden katılan sporcu gençler, sportif ve kültürel anlamda değerli birikimlerini paylaşarak, gelecek için dostça ve kardeşçe ilişkilerin temelini atma fırsat ve imkanını bulmaktadırlar.

Hem Türkiye, Hem de Dünya şampiyonalarının başarısının adil bir hakem yönetimine bağlı olduğu düşüncesi ile bu yıl içinde Hatay ve İstanbul’da pek çok hakem seminer ve kursu  gerçekleştirilmiştir. Er meydanı MERSAH erlerini bekliyor.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>