«

»

Nis 16

“Hakimiyeti Nerede Aramalıyız?”

Prof.Dr.Mustafa E. ERKAL

            İÜ İktisat Fakültesi İçtimaiyat Enstitüsü’nde eser veren, hem yazan, hem de hitabeti iyi olan, milli endişe sahibi öğretim üyelerinin bulunduğu bir kürsüye asistan girdiğim için kendimi hep şanslı görmüşümdür. Çok şükür ki böyle değerli insanlarla muhatap oldum. Birçok kitap ve makale yazabildiysem bunu onlara borçluyum. Akademik hayat bilimsel bir çevredir. Başarı ve verim çevre ile değerlendirilir. Hocalarım; başta diğergam, halk adamı ve egosuz bir insan olan Ord. Prof. Dr. Ziyaettin Fahri Fındıkoğlu’nu, görüştükçe ufkunuzu açan Prof. Dr. Amiran Kurtkan Bilgiseven’i, değerli milliyetçi, dürüst ve yiğit insan Prof. Dr. Mehmet Eröz’ü rahmet ve saygıyla anarım. Hocalarımız Allah’ın verdiği ömrü iyi kullandılar. Onlar asla unutulmamalı, unutturulmamalı, eserleri bugün de bize ışık tutabilmelidir.

Bu değerli hocalarımızdan Prof. Dr. Amiran Kurtkan Bilgiseven’in bir makalesi bugün de bize yardımcı olmaktadır. 21. 01.1993 tarihli Ortadoğu Gazetesinde çıkan “Hakimiyeti nerede arayacağız?” makalesi benim de bir makale yazmama sebep olmuştu. Bu makaleye Yeni Türkiye ve Etnik Pazarlama isimli kitabımda da ilavelerle yer vermiştim.

Doktora giden bir hasta ameliyat olacak ise; önce Allah’a ve ondan sonra Allah’ın yarattığı, bilgi ve ilimle mükafatlandırılmış doktora teslim olmaktadır.

Bu bakımdan cüz’i irade ile külli iradeyi rakip gibi görmek veya göstermek bazı siyasetçilerin ve sözde aydınların yanlışlarıdır. “Hakimiyet kayıtsız şartsız milletindir” derken milletin kendi geleceğinin iyi veya kötü olması konusunda kullanabileceği cüz’i irade kastedilmektedir. İnsanlarımızı kamplaştırma ve çatıştırma arzusu içinde olanlar bazı değerleri istismar etmeden kaynaştırmaya çalışmış olsalardı; çok mesafe alırdık. Son günlerde virüs dolayısıyla kolonya kullanılması bazılarınca kabullenilmemektedir. Gerekçe olarak da kolonyada alkol bulunduğu ileri sürülmektedir. Bunlara tavsiyemiz; kolonyanın bir içki olmadığıdır. Bizim yaşama tarzımızda kolonya içmek için değil; temizlik ve mikrop kırmada başvurulan bir sıvıdır.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>