«

»

Tem 19

Güçlü İnsan Kimdir?

Yrd. Doç. Dr. Zülfikar ÖZKAN

 

Güçlü insan, kaşısındaki kişileri kendi duygularının peşine takabilen kimsedir. Bu insanlar için “Herkesi sanki avucunun içine aldı” deriz.
Kişisel ilişkilerde, kendini daha kuvvetlice ifade eden kimsenin gücü fazladır. Bu tür insanlar, diğerlerini kendi duygularının peşine takabilir. Bunlardan baskın olanı daha fazla konuşur, boyun eğen ise karşısında olan kişinin yüzüne daha fazla bakar.
Güçlü bir politikacı, duygularını güçlü bir şekilde ifade edebilir. Duygu yüklü kelimeler kullanarak kitleleri peşinden sürükler. Bu kelimelerle özellikle reddedilmiş insanların dünyasına girer. Nötr kelimelerle insanları etkilemek çok zordur.
Güçlü insanlar, her ortamda kendi duygularını başkalarına bulaştırarak onları harekete geçirirler. Duygular bulaşıcıdır. Bu duygusal bulaşıcılığı iyi yapan insanlar güçlüdür.
İşte örnek:
Vietnam savaşını erken dönemlerinde, Vietnamlılanla sıcakbir çatışmaya giren Amerikanmüfrezesi pirinç tarlalarında sipere yatmıştı. Ansızın ortaya çıkan altı rahip, bir sıra halinde tarlaları birbirinden ayırantopram bentler boyunca yürümeye başladı. Tamamen sakin ve ölçülü bir tavır takınan rahipler ateş hattına doğr yürümeğe bayladı.
Amerikan askerlerinden biri olan David Bush’un hatırladığına göre, “ Ne sağa, ne sola baktılar. Dosdoğru yürüyüp geçtiler. Çok garipti kimse onlara ateş etmedi. Onlar toprak bendin üstünden geçtikten sonra, içimdeki tüm savaşma isteği de kayboldu. Bu işi yapmak istemiyordum artık, en azından o gün için. Herkes aynı şeyi hissetmiş olmalı, çünkü herkes durdu. Hepimiz savaşmaktan vazgeçtik.” ( Daniel Goleman, Duygusal Zeka, s. 148).
Rahiplerin sessiz ve cesur huzuru savaşın göbeğindeki askerleri hareketsiz hale getirmişti. İşte güçlü insanlar…. İşte askerleri hareketsiz hale getirebilen sessiz rahiplerin gücü…

Bağırmakla, çağırmakla güçlü insan olunmuyor. Halden anlamak ve zamanın ruhunu iyi yakalamak gerekiyor.

Güçlü insan ifadesi de kişiden kişiye değişir. Beraber olmaktan hoşlandığımız insanlar için “çok çekici” gibi terimler kullanırız. İşte onlar bizim için güçlü insandır. Çünkü o insanların duygusal becerileri bize kendimizi iyi hissettirir. Duygularımızı yatıştırmak için çoğu zaman güçlü insanlardan yardım alırız.

Duygusal bakımdan muhtaç kişiler, güçlü insanlara yaklaşarak duygularını değiştirebilirler. Güçlü insanlar, onların canına can katarlar.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>