«

»

Ağu 08

Erzurum Kongresi’nin Önemi Ve Özellikleri Nedir? 23 Temmuz 1919 Erzurum Kongresi’nin Yıldönümü!

23 Temmuz – 7 Ağustos tarihleri arasında Erzurum’da toplanan kongre, Erzurum kongresidir. 2 hafta süren kongrede birçok karar alınmış ve Kurtuluş Mücadelesi’nde emek verilen yol için büyük bir adım atılmıştır. Kongreye işgal altındaki 5 ilden 62 delege katılmış olup ilk kez ulusal bağımsızlığın koşulsuz olarak gerçekleştirilmesine karar verilmiştir. Peki Erzurum Kongresi’nin önemi nedir? İşte ayrıntılar..

Bugün yıldönümü olan Erzurum Kongresi ilk kez 23 Temmuz 1919 yılında Erzurum’da toplanmıştır. 2 hafta süren kongrede birçok önemli kararlar alınmış ve Kurtuluş Mücadelesi’nde emek verilen yolda çeşitli adımlar atılmıştır. 5 Doğu ili Trabzon, Erzurum, Sivas, Bitlis ve Van’dan gelen 62 delege katılmış olup bu iller işgal altındaki iller olmuştur. Kongreyi geçici başkan olarak Erzurum delegelerinden Hoca Raif Efendi açmış; yoklamanın ardından yapılan oylamada Mustafa Kemal Paşa kongre başkanlığına getirilmiştir. Peki Erzurum Kongresi’nin önemi nedir?

ERZURUM KONGRESİ’NİN ÖNEMİ VE ÖZELLİKLERİ

1- Manda ve himaye reddedilerek ilk kez ulusal bağımsızlığın koşulsuz olarak gerçekleştirilmesine karar verilmiştir.

2- İlk kez milli sınırlardan bahsedilmiş ve Mondros Ateşkes Antlaşmasının imzalandığı anda Türk vatanı olan topraklarının parçalanamayacağı açıklanmıştır.

3- Toplanış şekli bakımından bölgesel olmasına karşın aldığı kararlar bakımından milli bir kongredir.

4- İlk defa geçici bir hükümetin kurulacağından bahsedilmiştir.

5- Erzurum Kongresi Sivas kongresine bir ön hazırlık çalışması niteliğindedir.

6- İlk kez başkanlığını Mustafa Kemal’in yaptığı dokuz kişilik bir Temsil Heyeti oluşturuldu. Bu Temsil Heyeti bir hükümet gibi görev yapacaktır. (Temsil Heyeti’nin görevi TBMM’nin açılmasına kadar devam edecektir.)

7- Erzurum Kongresinin bir önemi de Batı Anadolu’da Yunan kuvvetlerine karşı mücadele eden Kuva-yi Milliye üzerinde büyük moral etkisi yaptı.

8- Erzurum Kongresi Mustafa Kemal’in sivil olarak görev aldığı ilk yerdir. Bölgesel bir kongredir.

Erzurum Kongresi’nde “Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür parçalanamaz” kararı ile milli sınırlar ifadesi ilk kez kullanılmış, vatanın bir bütün olarak savunulacağı ilk kez belirtilmiştir. Bu sene 100. yıldönümü olan Erzurum Kongresi’nde alınan kararlar verilen Kurtuluş Savaşı’nı da şekillendirmiştir.
23 Temmuz-7 Ağustos 1919 tarihleri arasından gerçekleştirilen Erzurum Kongresi Milli Mücadele’nin dönüm noktalarından biri olmuştur. Mustafa Kemal Atatürk de kongredeki kapanış konuşmasında; “Tarih şüphesiz bu Kongremizi ender ve büyük bir eser olarak kaydedecektir.” sözleriyle ortaya koymuştur. Türkiye’nin parçalanmasına ve işgaline karşı direnmenin ilk örneklerinden biri olan Erzurum Kongresi alınan kararları ve önemi ile büyük önem taşıyor.

ERZURUM KONGRESİNİN  100. YILI KUTLU OLSUN

Aydınlar Ocakları Büyük Önder Mustafa Kemal Atatürk yönetiminde, “Milli sınırlar içinde vatan, bölünmez bir bütündür, parçalanamaz” kararıyla Cumhuriyet’in temellerinin atıldığı Erzurum Kongresi’nin 100’üncü yıldönümünü kutluyoruz.

Erzurum Kongresi’nde “milli sınırlar” ifadesi ilk defa kullanılmış, vatanın bir bütün olarak savunulacağı belirtilmiş, alınan kararlarla Kurtuluş Savaşı’nın esasları şekillendirilmiştir.

Bugün özgür ve bağımsız Türkiye Cumhuriyeti Devletinin temellerinin atıldığı en önemli dönüm noktalarından biri olan Erzurum Kongresi’ne katılan başta Mustafa Kemal Atatürk olmak üzere bütün üyelerini rahmet, minnet ve şükranla anıyoruz. Ruhları şad, mekanları cennet olsun.

AYDINLAR OCAĞI GENEL MERKEZİ

 

ERZURUM KONGRESİ ÖNEMİ

 1. Toplanış şekli ve amacı bölgesel olmakla beraber aldığı kararlar ulusaldır.
 2. Alınan kararlar Sivas Kongresi ve Misak-ı Milli kararlarının biçimlenmesinde etkili olmuştur.
 3. İlk kez manda ve azınlıklar konusu ele alınmıştır.
 4. Doğu Anadolu’daki direniş hareketleri birleştirilmiş bu da bütün yurttaki direnişin birleşmesi yolunda ilk adım olmuştur.
 5. Kongreden önce görevinden alınan M.Kemal kongreden milli mücadelenin lideri olarak çıkmıştır.
 6. Kongrenin başarısı Batı Anadolu’daki direniş hareketini de güçlendirmiştir.

ERZURUM KONGRESİ’NDE ALINAN KARARLAR

 1. Milli sınırlar içinde vatan bir bütündür parçalanamaz.

Milli sınırlar ifadesi ilk kez kullanılarak, vatanın bir bütün olarak savunulacağı ilk kez belirtilmiştir.

 1. İst. Hük. ‘i vatanın bağımsızlığını sağlayamazsa, bu amaçla geçici bir hükümet kurulacaktır. Bu hükümetin üyelerini milli kongre seçecektir. Eğer kongre toplanmamışa seçim işini temsil Heyeti yapacaktır.
 • İst. Hük. ‘e karşı alternatif bir hükümet kurulacağı ilk kez ifade edilmiştir.
 1. Kuvay-ı Milliye yi amil milli iradeyi hakim kılmak esastır.
 • Ulusal egemenliğin koşulsuz olarak gerçekleşeceği hakkında ilk kez karar alınmıştır.
 1. Ulusal irade padişah ve halifelik makamlarını da kurtaracaktır.
 • Halifelik makamına dokunulmayarak onun siyasî ve dini gücünden yararlanılmak istenilmiştir.
 1. Azınlıklara siyasal, sosyal ve ekonomik dengeleri bozucu haklar verilemez.
 • Azınlık hakları ilk kez bir kongrede yer aldı.
 1. Manda ve himaye kabul edilemez.
 • Manda ve himaye ilk kez reddedilmiştir.
 1. Mebuslar Meclisi derhal toplanmalı ve hükümet denetlenmelidir.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>