«

»

May 09

Eliniz ve Yüzünüz Kendinize ve Başkalarına Rahatlık Versin!

Dr. Öğr. Üyesi Zülfikar ÖZKAN

                Yüzünüz, kendinize ve diğer insanlara rahatlık versin ve başkalarını olumlu yönde etkilesin. Rahatlamış bir yüz, etkileyicidir.

Gülümseme eşliğinde kendinize ve karşılaştığınız insanlara selam verin. “Tebessüm, iki insan arasındaki en kısa mesafedir” der Victor Borge. Gülmek en iyi ilaçtır. Gülerken bedenimiz dışarıya daha çok karbondioksit atar, daha çok endorfin üretir, daha çok akyuvarların üretilmesini sağlar.

Yüz ifademizin aldığı şekil, o şekle uygun duyguların uyanmasına sebep olur. Bu yöntemle yüzünüzde olumlu duyguları uyandırın ve diğer insanlara yansıtın ki onlarda da aynı duygular uyansın.

Yapılan bir araştırma da üzüntülü ve depresyonlu insanlara her hangi bir gülümseme hissetmeden mekanik olarak gülümsemeleri istenmiştir. Onlardan ağızlarının yanlarındaki kasları gerginleştirmeleri ve ağız uçlarını yukarıya doğru kıvırmaları istenmiştir. Bu çalışma sonucunda bir çoğu depresyordan çıkmış ve kendilerini mutlu hissetmişlerdir (Rowshan, s. 86- Özkan, s. 262).

Ellerimizi de huzur ve rahatlık verecek şekilde kullanmalıyız. Ellerimizle kucaklaşırız, insanlara dokunuruz. Kucaklaşma kendimizi iyi hissetmemiz sağlar. Endorfin denen doğal ağrı kesici dokunma anında ve spor yaparken salgılanır. O zaman kendimizi iyi hissederiz, rahatlarız, gevşeriz… Kucaklaşarak, mutluluğumuzu ve sevincimizi paylaşırız. Kucaklaşma güzel duyguların ifade edilmesinin en iyi yollarından biridir. Kucaklaşmayı, şefkat, anlayış ve güven gibi hislerin karşılıklı olarak aktarılması için araç olarak kullanırız. Virginia Satir diyor ki: “Her insanın yaşamak için günde 4, kendisini iyi hissetmek için günde sekiz ve gelişmek için de günde 12 kez kucaklaşmaya ihtiyacı vardır.”

Sözsüz iletişimin en iyi aracı dokunuştur. Yumuşak bir okşama sevgimizi, sıkı bir el sıkışma dostluğumuzu, hafif bir sıvazlama ise onayımızı dile getirir.

Sağlıklı ve mutlu olmanın yolu elimizi, yüzümüzü rahatlık verecek bir şekilde iyi kullanmamızdan geçiyor.

Kaynaklar:

  • Zülfikar Özkan, Kazandıran Beden Dili, Hayat Yayınları, İstanbul, 2016.
  • Arthur Rowshan, Stres Yönetimi, Sistem Yayıncılık, İstanbul, 2000.
  • Donald Norfolk, Sağlıklı ve Mutlu Yaşayın, Form Yayınları, İstanbul, 1991

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>