«

»

Eki 30

Cumhuriyet’i Sonsuza Kadar Yaşatmak Asli Görevimizdir

Dr. Sakin ÖNER

                Bugün Türkiye Cumhuriyetinin  kuruluşunun,  95. Yıldönümünü idrak etmiş bulunuyoruz. Cumhuriyet, her şeyini kaybetmiş olan bir milletin ulusal bağımsızlığını kazanabilmek için giriştiği milli mücadelenin sonucunda elde ettiği büyük bir zaferin sonucudur. Mustafa Kemal Atatürk önderliğinde kazanılan bu zafer,  tüm zorluk ve sıkıntılara karşın inanç ve kararlılığının bir zaferidir.

Biz Cumhuriyet sayesinde, üniter  yapıda millî,  laik ve sosyal bir hukuk devleti olan Türkiye Cumhuriyeti devletinin onurlu bir yurttaşı olduk, millet olma bilincine ulaştık. Biz Cumhuriyet sayesinde,  uygar dünyanın özgürce düşünebilen ve eşit hakları olan onurlu bireyleri olma imkanını kazandık.  Biz Cumhuriyet sayesinde,  çağdaş uygarlık hedefi yolundaki atılımlar sonucunda uygarlığın nimetleri ile tanıştık.  Biz Cumhuriyet sayesinde, şanlı tarihimizin ve kültürümüzün zenginliklerini, Türk insanının ufuk genişliğini ve dinamik yapısını keşfettik.  Biz Cumhuriyet sayesinde,   eğitim, kültür, sosyal ve ekonomik  alanda çağlar üzerinden atlattık. Biz Cumhuriyet sayesinde,   hiç değer verilmeyen Türk kadınına, başta seçme ve seçilme hakkı olmak üzere kadın haklarını çağdaş dünyanın birçok ülkesinden önce hayata geçirdik,  kadınların eğitimine büyük önem verdik.

Bunun için Cumhuriyet’i  bilmek yetmez , öğretmek; anlamak yetmez , anlatmak; sevmek yetmez , sevdirmek; övünmek yetmez, savunmak ve  yaşamak yetmez , yaşatmak gerekir. Türkiye Cumhuriyeti o zaman ilelebet payidar olacaktır. Milletimiz Cumhuriyet rejimi ile kazandığı değerleri, toplum hayatının vazgeçilmez unsuru olarak benimsemiştir. Cumhuriyet; dili, bayrağı, marşı ve başkenti, temel nitelikleri ile ülkesi ve milletiyle bölünmez bütünlüğü ifade eder.  Aziz Atatürk! Kurduğun ve bize emanet ettiğin  çağdaş, demokratik ve laik Cumhuriyetimizi sonsuza kadar yaşatmak asli görevimizdir.

Bu duygu ve düşüncelerle, yokluklar içinde yapılan bir mücadele sonucunda, hasta ve tükenmiş  bir imparatorluğun küllerinden kısa sürede genç ve zinde bir Cumhuriyet kurmayı başaran başta Gazi Mustafa Kemal Atatürk   ve silah arkadaşlarını, canından aziz bildiği vatanı için kanlarını bu toprağa dökmüş  aziz şehitlerimizi ve gazilerimizi rahmet,  minnet ve şükranla anıyoruz.

Cumhuriyet Bayramınızı en ulvi duygularımızla kutluyor ve saygılar sunuyoruz.

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>