«

»

Mar 26

Covid-19 Tipi Koronavirus Elden Ele, Elden Yüze Dokunma

Prof. Dr. İbrahim ÖZTEK

Patoloji ve Sitoloji Uzmanı

Hastalık salgınları, başta viral, sona bakteriyel tipte olmak üzere  ülkeleri ve tüm dünyayı sarabilen büyük felaketlerin nedenidir.

Bugün de Çin’de başlayıp, tüm dünyaya yayılan,  yani pandemiler oluşturan Koronavirus (Coronavirus), yaklaşık dört aydır. 220 bin kadar insana bulaşmış, bunlardan 85 bini tedavi edilmiş, bir kısmının hastalığı devam etmekte ve 9 bin kadarı da hayatını kaybetmiştir. Böylece sosyal ve ticari hayat büyük ölçüde etkilenmiştir. Bu arada İngiltere’de 9 aylık bir bebek hastalığa yakalanmış, Hong Kong’da ise ölen evcil bir köpekte hastalığa ait virus saptanmıştır. Demek ki bu viral enfeksiyon küçük büyük, insan hayvan ayırmıyor. Türkiye’de ise sağlık bakanlığı verilerine göre 200’e yakın insan hastalığa yakalanmış, iki hasta vefat etmiştir.

Hastalığı erken fark eden, Kontrol işlemleri ve Kontrol testlerini erkenden devreye sokan ülkeler hastalığın önlenmesinde başarılı olurken, Bazı Avrupa ülkeleri hastalığı önemsememiş, gereken önlemleri vakitlice almamış, bunun da çok büyük zararlarını görmüş ve görmektedir. Örneğin İtalya’da toplamda 3000 ölüm olurken, basın açıklamalarına göre yalnız dün 475 insan hayatını kaybetmiştir. Hastalığın tanımlanmasında testin yaygınlaştırılamaması, virüsü taşıyan insanların ve hafif hastaların gözden kaçmasına neden olmuş, bu da salgını artırmıştır.

Salgınların ülkeden ülkeye olan değişikliğinde, genetik yapı, bazı kan grupları (Yine Çin’de hastalar üzerinde yapılan bir araştırmada A grubunun rizkli, O grubunun daha dayanıklı olması gibi) , beslenme şekilleri, bağışıklığı artıran besinlerin sık kullanılması, geleneksel temizlik, ahlaki ve ananevi yaşam tarzları önemli faktörlerdir.

Ülke yetkililerimiz, bazı kaçaklar olmasına rağmen konunun üzerine son derece ciddi bir şekilde eğilmiş, Milletimiz de uyarı ve önlemlere mümkün olduğu kadar uymuştur.

Devletin en önemli önlemleri; sınırları kontrol altına almak, uluslararası ulaşım araçlarını sınırlamak, okul, Üniversite alışveriş merkezleri, topluluk oluşturacak şekildeki yeme ve eğlenceye yönelik mahallerin kapatılması,  Bazı işyerlerinde özel önlemler alınması, bu gibi yerlerin sterilizasyonlarının sağlanması, derslerin uzaktan öğrenciye ulaştırılması şeklinde olup, bunda da başarı oranı yüksektir.

Bu arada kışlaların veya cephelerdeki askerlerimizin tatil edilmesi söz konusu olamayacağına göre, Silahlı kuvvetlerimizin her konudaki öncülüğü sayesinde buradaki önlemleri de başı çekmiş ve askerimiz arasında benzer bir enfeksiyon duyulmamıştır.

Kişilik önlemlerini şöyle sıralayabiliriz; En önemli önlem hijyen kurallarına uymaktır. Bunun için ellerin takıntılı olmayacak şekilde sık, sabunla yıkanması, Özellikle tuvaletten kalkarken arada sabun kullanarak temizlenmek, Toka yapmamak, sarılıp öpüşmemek, eli yüze göze sürmemek, maske takmak, hapşırık ve öksürük damlacıklarını etrafa bulaştırmamak, Evde büroda iş yerlerinde ortamı günde birkaç kez havalandırmak, Ev ve iş yerlerinde kolonya ve sterilizasyonu sağlayacak maddeleri kullanmak, cep telefonu gibi elden düşmeyen ve sık tutulan malzeme ve yerlerin kolonyalı mendil, çamaşır suyu ve önleyici maddelerle sterilize etmek, Ev ve iş yeri girişlerinde ayakkabıları sürtmek için paspas üzerine çamaşır suyu ile ıslatılmış havlu sarmak, Eve dönüldüğünde eli yüzü sabunla yıkamak veya duş alıp çamaşır değiştirmek, çamaşırları 60 derecenin üzerinde yıkamak, mont palto şapka, eşarp gibi giyecekleri eve geldikten sonra 15 dakika balkonda havalandırmak, Dışarda yemek yememek, ev yemekleri ile beslenmek, besinlere bağışıklık sistemini güçlendirici takviyeler yapmak, Toplu hareket, toplantı ve topluluk oluşturan yerlerden uzak durmak, toplu taşıma araçlarına maskesiz binmemek gibi.

İnsanlarımızın bir kısmı dini mekanlar, umre ve benzeri yerlerin ziyareti gibi durumlarda Allah’ın koruyacağı, Allah’ın evine virus girmeyeceği gibi bilim dışı düşünce ve davranışlar içinde hareket etmeyi hüner saymaktadır. Bu gibi düşüncelerden vaz geçilmeli, yüce kitabımız Kur’an’da defalarca bulaşıcı hastalıklardan ve korunma yollarından örnekler verilmekte ve onlarca ayette aklını kullan demektedir.

Sağlıklı ve mutlu günler dileği ile, saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>