«

»

Nis 23

Aydınlar Ocağı ve Şuraların Şuuru

Av. Mustafa ÖZKURT

Aydınlar Ocakları Genel Başkanı Sayın Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL’ın “Şuralarda Yerli İlaç Ve Aşı Konusu” başlıklı yeni makalesini okudum. Her zaman olduğu gibi coronavirüs’lü  gündeme doğru ışık tutan bir makale.       Aydınlar Ocakları düzenli olarak tertiplediği şuraları ve özellikle bu şuralarda belirlenen tespitler, aynı zamanda da idareci kadroları ve ilgililere tavsiye niteliğindedir.

“Yerli İlaç ve Aşı Konusu” sanki coranavirüs salgını, bir kabus gibi dünya ve ülkemizde görülmesinden önce gündeme alınmıştı.

Şura Sonuç Bildirilerinde belirlenen bu tespitlerin ne kadar yerinde olduğunu zaman bize bir kere daha göstermiştir.

Şura sonuç bildirilerinde maddeler halinde belirlenen hususlar, Türkiye ve içinde yaşadığımız dünya meselelerini bir taraftan tespit ederken, diğer taraftan onlara çözüm yollarını da yer vermektedir.

Cumhuriyetle birlikte devletin üstün gayretleriyle hızla okuma yazma oranımız artmıştır. Okuryazar oranımız yüzde doksanların üstüne çıkmıştır. Bu oran gelişmiş ülkelerle at başı gitmektedir.

Ancak gelişmiş ülkelerle kıyasladığımızda, ülkemizde okumaya yeteri kadar önem vermediğimiz de bir gerçektir.

Aydınlar Ocakları kurulduğu 1970 yılından bu yana bir sivil toplum kuruluşu olmanın yanında, kamuya yararlı faaliyet gösteren, kısır iç politikadan oldukça uzak duran, siyaset üstü kurumsal bir kuruluştur. Bu konu her toplantımızda sürekli dile getirilmektedir.

Aydınlar Ocaklarının siyaset üstü kalmasının bir özelliği de öz kaynakları olan üyelerinin dışında hiç kimseden maddî beklentisinin olmamasıdır. Yarım asırlık geçmişi de bunu ispatlamaktadır.

Gönül istedi ki ülkemizdeki siyasi yelpazede bulunan partilerin, ülke gerçeklerine uygun fikir üreten bu kuruluşundan bedelsiz yaralanmaları gerekirken maalesef göz ardı edildiği de acı bir gerçektir.

Yeni anayasa çalışmaları devam ederken bir anayasa taslağı hazırlaması Meclis Başkanı Sayın Cemil Çiçek tarafından Aydınlar Ocağı Genel Başkanlığından da istendi. Hazırlanan taslak Ankara’da TBMM’ne Prof. Dr. Mustafa E. ERKAL Beyefendinin başkanlığında bir heyetle gidilerek sunum gerçekleştirildi.

Bu münferit talep dışında hiç kimseden başka talep gelmedi.

Siyasetle ilgilenen gerek parti üyeleri ve gerekse idarecileri tarafından Aydınlar Ocaklarının ülke meselelerindeki hakkındaki görüşleri merak konusu edilmelidir.

Normal akıllı insanlar başkalarının da aklından yararlanmasını bilirler. Başka akıllara ihtiyaç duymayanlar hata yapmaya daima mahkûmdurlar.

Bütün şûra sonuç bildirileri aydılar ocağı internet sitesinde kamuya açık incelenmeye hazır bulunmaktadır.

Genelde ülke meselelerinin, özelde vatandaş odaklı meselelerden soyutlanamayacağı için şûra sonuç bildirileri okur ve yazar takımı için ufuk açıcı ve yol gösterici olabilir.

Her şûra sonuç bildirileri Aydınlar Ocaklarının 50 yıllık birikiminin sonucunun mahsulüdür.

Belediyeler dâhil, bütün kamu kurum ve kuruluşlarından Aydınlar Ocaklarının beklentisi bu kamusal faaliyeti çerçevesinde şûra toplantılarını yapabilecekleri salonları, o toplantılara mahsus bedelsiz tahsis etmeleridir. Bu tahsis işlemi aynı zamanda kamu kurumların anayasal görevlerindendir.

Diğer taraftan otel toplantı salonu kirası külfetinden kurtulacak olan Aydınlar Ocakları, bu imkânlarını kitap ve diğer neşriyat faaliyetlerde kullanacaktır.

Netice olarak, her şûra sonuç bildirisi ilgililerin, bilgi ve ferasetine sunulan hacimli bir kitabın özeti gibidir. Selam ve saygılarımla.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>