«

»

Nis 26

Atatürk Diyarbakır’ın Fahri Hemşehrisi

Edip TEKKOL

05 Nisan…’Atatürk’ün Diyarbakır’ın Fahri Hemşeriliği ’ ni kabul edişinin 95. yıldönümü.

Diyarbakır ; Selçuklu, Eyyübî, Artuklu, Timurlu, Akkoyunlu ve Osmanlı Türk Devletlerinde önemli bir kültür ve medeniyet merkezi olup nice Devlet – Sanat ve Fikir Adamları’nı yetiştirmiş bir Türk şehridir.

Örneğin; Türk  büyüklerinden Uzun Hasan (Akkoyunlu hükümdarı), Seyyid Nesimi (Divan Şairi), Molla Gürani (Fatih’in hocası), İbrahim Gülşeni (Mutasavvıf), Ziya Gökalp (Sosyolog-Fikir Adamı -Milletvekili), Süleyman Nazif (Edebiyatçı – I.Cihan Harbinde Musul, Basra, Bağdat Valisi), Ali Emiri Efendi (Tarihçi – Fatih’teki Millet Kütüphanesi’nin kurucusu – Osmanlı Defterdarı), Cahit Sıtkı Tarancı (Şair), Celal Güzelses (Musiki üstadı),  Sezai Karakoç (Şair), Hikmet Çetin (Siyasetçi), Hamit Aytaç (Hattat), Yaşar Özel (Ses sanatçısı) vs.

Yine Diyarbakır,  Mart 1916’dan Temmuz 1917’ye kadar (17 ay) Atatürk’ü de 2.Ordu Komutanı olarak bağrında barındırmış bir şehirdir. Bundan dolayı,  Diyarbakır Belediye Meclisi 02 Nisan 1926’da ‘Atatürk’ü Diyarbakır’ın Fahri Hemşerisi’ olarak kabul eden bir Karar alır ve bunu Atatürk’e bildirir. Atatürk te 05 Nisan 1926’da Diyarbakır’ın Fahri Hemşeriliğini kabul ettiğini Diyarbakır Belediye Başkanlığına bildirir ve Diyarbakır halkına aşağıdaki Hitabeyi yollar. (Bu Hitabe Diyarbekir Gazetesinin 26 Eylül 1932 tarih ve 566/66 sayılı baskısında yayınlanmıştır.)

Atatürk bu Hitabesinde özetle; Ben Türk elinin kahraman bir bucağındanım. Bizim diyarımız Oğuz Türk’ün has konağıdır. Biz de bu yüce konağın çocuklarıyız. Türkeli büyüktür. Her yeri dolduran Türk’tür. Her yanı aydınlatan Türk’ün yüzüdür. Diyarbekirli, Vanlı, Erzurumlu, Trabzonlu, İstanbullu, Trakyalı ve Makedonyalı hep bir ırkın evlatları ve hep ayni cevherin damarlarıdır… Gazi Mustafa Kemal Atatürk beyanında bulunmaktadır.

Bu nedenle geçmişte, 05 Nisan günü, Atatürk’ün Diyarbakır’ın Fahri Hemşeriliğini Anma Günü, resmigeçit, konferanslar, şiir dinletileri, folklor yarışmaları gibi çeşitli etkinlik ve törenlerle özel olarak kutlanırdı. O bölgenin Türklüğü ile ilgili her şeyin unutturulmaya hatta yok edilmeye çalışıldığı bu dönemde, bu gibi anma günlerinin hatırlanmasının ve kutlanmasının milli birlik ve beraberliğe büyük katkı sağlayacağı unutulmamalıdır.

Atatürk, 15 – 16 Kasım 1937’de Türkiye Cumhuriyeti’nin Cumhurbaşkanı sıfatıyla Diyarbakır’a 2.defa gelir. Bu ziyaretin ardından Bakanlar Kurulu Kararı ile ‘Diyarbekir’ ismi ‘Diyarbakır’ olarak değiştirilir.

Ancak, Atatürk’ün  15 – 16 Kasım 1937’de Diyarbakır’ı ziyaret edişinin ve Dersim isyanının elebaşı Seyit Rıza’nın 16 Kasım 1937’de Elâzığ’da idâm edilişinin yıldönümünde, 15 – 16 Kasım 2013’te dönemin Başbakanı Recep Tayyip Erdoğan tarafından Mesut Barzani ‘Irak Bölgesel Kürt Yönetimi Başkanı’ sıfatıyla Diyarbakır’a davet edilip ağırlanır, Kaçak türkücü Şivan Perver’e Kürtçe “ Megri, Megri – Ağama, Ağlama ” ağıtı okutulur, Türkiye üzerinde emelleri olan Mesut Barzani’nin babası Molla Mustafa Barzani’ye ve Osmanlı’ya isyan etmiş olan Amcası Şeyh Abdüsselam Barzani’ye övgüler dizilir!

Mesut Barzani de Diyarbakır’da yaptığı konuşmada Güneydoğu Anadolu’dan ‘Kuzey Kürdistan’, Diyarbakır’dan da ‘Amed’ diye söz eder.

Bütün bunları göz önünde bulundurarak Süleyman Nazif’in deyişiyle, “ Milletine, Vatanına, Tarihine ihanet eden fert ve milletlerin hiç birini unutma Türkoğlu! ”. Yine, “ Türk – Kürt Kardeştir ” diyerek Ziya Gökalp’ın, ” Kürtleri sevmeyen bir Türk varsa Türk değildir, Türkleri sevmeyen bir Kürt varsa Kürt değildir ” sözünü de unutma Türkoğlu!..

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>