«

»

Ara 14

18 Ada Yunan İşgali Altında

Ümit YALIM

Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri

                                                    

Misâk-ı Milli ve Türkiye Cumhuriyeti sınırları içinde bulunan 18 Türk Adası ve 1 Türk Kayalığı, 2004 yılından beri tam 13 yıldır Yunan işgali altındadır. İşgalin sona erdirilmesi için gerekli girişimlerde bulunulmalı ve vatan topraklarına sahip çıkılmalıdır.

 

 

 

KIBRIS

Kıbrıs görüşmeleri, Birleşmiş Milletler Temsilcilerinin katılımı ile KKTC ve GKRY Cumhurbaşkanları arasında sürdürülmektedir. Rum tarafının kabul edilemez istekleri ve ENOSİS heves ve arzusu kaygı ile karşılanmaktadır. Mevcut durum itibarı ile adil bir çözüm beklentisi tam bir hayaldir. Rum tarafının istekleri asla kabul edilmemeli ve özellikle Rum tarafında, Gazi Baf, Limasol ve Larnaka bölgelerinde kalan Osmanlı Vakıf Arazileri için egemenlik talebinde bulunulmalıdır.

 

 

İrlanda Adası, Kuzey İrlanda ve İrlanda Cumhuriyeti arasında paylaşılmakta ve ada üzerinde ikili devlet düzeni sürdürülmektedir.

Yeni Gine Adası da, Endonezya ve Papua Yeni Gine arasında paylaşılmakta ve ada üzerinde ikili devlet düzeni sürdürülmektedir.

Kıbrıs Adası üzerinde de ikili devlet düzenine devam edilmeli ve KKTC üzerindeki ambargolar kaldırılmalıdır.

GKRY’nin, Türkiye Cumhuriyeti’nin egemenliğinde bulunan 7 bin kilometrekarelik Kıta Sahanlığı ve Münhasır Ekonomik Bölgesini 2004 yılında işgal ettiği ve bu işgali de Birleşmiş Milletlere Şubat 2004’te tescil ettiği unutulmamalıdır. GKRY’nin bu işgaline karşıda gerekli girişimlerde bulunulmalı ve işgal sona erdirilmelidir.

IRAK

5 Haziran 1926 ve 1946 Antlaşmaları ile 2007 Yılında Irak ile yapılan Mutabakat Muhtırasından ve uluslararası hukuktan kaynaklanan haklarımız bağlamında Irak’ta yaşayan Türk soydaşlarımızın haklarına sahip çıkılmalıdır. TSK, Irak’ta yaşayan Türk soydaşlarımızın güvenliğini sağlamak için insani müdahalede bulunmalı ve Kızılay, Kızılhaç gibi uluslararası yardım kuruluşları ile soydaşlarımızın iskân ve iaşesi sağlanmalıdır.

Irak kuzeyinde yapılmak istenen tek taraflı bağımsızlık referandumu engellenmelidir. Referandumun yapılması ve bağımsızlığın kabul edilmesi halinde 5 Haziran 1926 tarihli Antlaşmanın yürürlükten kalkarak statüko ante’ye yani savaş öncesi duruma dönüleceği ve bu bağlamda Kerkük ve Musul bölgesinin Türkiye’ye katılması gerektiği deklare edilmelidir.

 

SURİYE

Süleyman Şah Türbesi eski yerine taşınmalı ve taşınma sonrasında Fırat nehrinin her iki tarafında 50 km. derinliğinde güvenli bölge oluşturulmalıdır. Böylece, Suriye kuzeyinde oluşturulmak istenen koridorun önüne geçilmelidir. TSK, Suriye’de yaşayan Türk soydaşlarımızın güvenliğini sağlamak için insani müdahalede bulunmalı ve Kızılay, Kızılhaç gibi uluslararası yardım kuruluşları ile soydaşlarımızın iskân ve iaşesi sağlanmalıdır.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>