«

»

Eki 29

100. Yılında Amasya Tamimi’nin Işığında yapılan Aydınlar Ocakları 49. Büyük Şurası Başarılı Geçti

Aydınlar Ocakları 49. Büyük Şurası 25-27 Ekim 2019 tarihleri arasında Amasya’da, Amasya Aydınlar Ocağı’nın ev sahipliğinde yapıldı. Şûra’ya, 27 Aydınlar Ocağı ile birlikte Milli Kahramanlarımızdan Kazım Karabekir’in kızlarından Timsal Karabekir ve  Yeniçağ gazetesi yazarı Arslan Bulut da katıldılar.

 

Aydınlar Ocakları 49. Büyük Şurası 25 Ekim 2019 tarihinde Saraydüzü Kışla Binası’nda saygı duruşu ve İstiklal Marşı’ndan sonra Amasya Aydınlar Ocağı Başkanı Orhan Akar’ın konuşması ile başladı. Şura’nın Açış Konuşmasını Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erkal yaptı ve “Türkiye’nin önüne çıkarılan tuzaklar bir yumaktır ve ayrı ayrı birbirinden bağımsız olarak ele alınamaz. “Emperyal güçlerin merhametine sığınarak bir ülke kurtarılamaz ve sürekli kılınamaz. Amasya Tamimi dün olduğu gibi bugün de bize ışık tutmaktadır.”  dedi.

 

Açış konuşmasından sonra Prof. Dr. M. Derviş Kılınçkaya başkanlığında “Amasya Tamimi ve Protokolünün Yüzüncü Yılında Dün, Bugün ve Yaryn; 100. Yılında Türk Milli Mücadelesini anlamak” konulu panel yapıldı. Panelde Timsal Karabekir, Prof. Dr. Hacı Duran ve Dr. Sinan Demirtürk konuştular. Daha sonra yapılan oturumda Prof. Dr. İbrahim Öztek, Milli Savunma Bakanlığı eski Genel Sekreteri  Ümit Yalım, ve Cengiz Arslan söz aldılar.

 

Şura’nın ikinci gününde yapılan 2. Oturumda  Prof. Dr. M. Metin Karaörs, Süleyman Pekin ve Hamit Göktürk; 3. Oturumda Trd. Doç. Dr. M. Kemal Cerrahoğlu, Dr. Öğr. Üyesi Sakin Öner ve Em. Öğr. Alb. Hicabi Meral ve 4. Oturumda Av. Ruhittin Sönmez ve Av. Gürkan Uysal  söz aldılar. Bu arada Hoca Ahmet Yesevi  Vakfı Başkanı Erdoğan Aslıyüce,  Ahmet Çelik, Ramazan Bakkal, Hidayet Gümüşsoy da konuşma yaptılar. Şura’ya katılan üyeler öğleden sonra başta Bimarhane olmak üzere Amasya’nın tarihi mekanlarını gezdiler.

27 Ekim Pazar günü yapılan 5. Oturumda  Dr. Öğr. Üyesi  Tekin Yeken ve Av. Halil Altıparmak konuştular. Daha sonra yapılan Kapanış Oturumunda  Amasya Aydınlar Ocağı Başkanı Orhan Akar Aydınlar Ocakları 49. Büyük Şurası Sonuç Bildirisini okudu ve Şura’ya katılan Aydınlar Ocakları Başkanlarına birer plaket armağan etti.

Şura’nın kapanış konuşmasını yapan Aydınlar Ocağı Genel Başkanı Prof. Dr. Mustafa Erkal özetle şunları söyledi:

“Türkiye’nin önüne çıkarılan tuzaklar bir yumaktır ve ayrı ayrı birbirinden bağımsız olarak ele alınamaz. İçerde ve dışarda bölücü ve ırkçı taşeron terör örgütü PKK’nın ve yan kollarının terörü hangi amaçlı ise; FETÖ terörü, Akdeniz’de yasal alanlarımıza petrol ve gaz arama şeklinde yapılan saldırı, bir dönem Ermeni terör örgütünün kullanılması, bazılarına değişik sebeplerle devlet ve Türk düşmanlığı yaptırma, psikolojik harekatın bir gereği olan malum sözde akademisyen bildirileri, terör soslu açılım ve barış süreçleri, terörle mücadele yerine müzakereye yöneltilme, bazı yeni anayasa dayatmaları, milli kimliksiz Türksüz Anadolu çabaları, İslam’ı bozma gayretleri, Türkiye’ye pompalanan mültecileri kalıcı kılma çabaları, orduyu yıpratan balyoz ve Ergenekon davaları, KKTC’ye yöneltilen tuzaklar, Ege ve Pontusçuluk dolayısıyla Yunan istihbarat oyunları, tarım başta olmak üzere ekonomideki sorunlar ve bazı garip özelleştirmeler, dış ve iç borcu artırma gayretleri, üretimi değil; ithalatı körükleme aynı bütünün parçalarıdır. Sorunlarımız uzun solukludur. Bugün de sözde dost ve müttefik tuzaklarına karşı Türk’ün Milli Mücadele meşalesini canlı tutan Amasya Tamimidir.”

Şura’da Giresun Aydınlar Ocağı’nın teklifi oylanarak Aydınlar Ocakları 50. Büyük Şurası’nın Giresun’da yapılmasına karar verildi.

Bir Cevap Yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Şu HTML etiketlerini ve özelliklerini kullanabilirsiniz: <a href="" title=""> <abbr title=""> <acronym title=""> <b> <blockquote cite=""> <cite> <code> <del datetime=""> <em> <i> <q cite=""> <s> <strike> <strong>